V Rusku jdou po nacistických symbolech důkladně. Vadí i sovětské válečné karikatury

V Rusku se do boje proti takzvanému falšování historie pustili tak důkladně, až jsou výsledkem naprosto absurdní rozsudky. Referuje o tom ruský server Meduza.io.

Tento týden právníci z mezinárodní skupiny pro lidská práva „Agora“ zveřejnili novou zprávu o stíhání lidí obviněných v Rusku z „falšování historie“. Studie hodnotí 100 případů za posledních 10 let, které přímo nebo nepřímo souvisely s psaním o historii . Většina případů se týkala 20. století a „nejrizikovanějšími“ tématy byly druhá světová válka a role SSSR v tomto konfliktu. V Rusku může odsouzení za „falšování historie“ znamenat správní nebo dokonce trestní sankce. Soudy mohou také zakázat „informační materiály“ pod záminkou boje proti extremismu a mohou hodnotit dokumenty v archivech.

Rusové jsou zpravidla obviněni z „rehabilitace nacismu“ – zločinu, který se objevil až v roce 2014. Pomalu, ale jistě, počet odsouzených podle tohoto zákona rostl: v roce 2014 nikdo, 2015, pět lidí v roce 2016 a osm v roce 2017.

Co se myslí „rehabilitací nacismu“? Jsou to nejen výroky na podporu Třetí říše, ale i to, když někdo zmíní roli Sovětského svazu ve válce a to především pakt SSSR s nacistickým Německem. Jeden uživatel internetu v Permu byl pokutován částkou 200 000 rublů (2 330 dolarů) za sdílení článku, který se týkal „společného útoku na SSSR a Německo v Polsku“ v září 1939. V Magadanu byl další uživatel obviněn z rehabilitací nacismu, protože kritizoval sovětské válečné vůdce.

Jak však Meduza.io připomíná, ve většině případů soudci rozdávají správní tresty za „šíření nacistických symbolů“. Mezi lety 2012 a 2017 počet ročních odsouzení podle tohoto zákona stoupl devětkrát z 238 na 2 063. Během uplynulých pěti let Rusko sankcionovalo 6 622 lidí za zobrazování nacistických symbolů a zhruba 75 procent z těchto případů mělo za následek krátkodobé věznění.

Pozoruhodné je, že někteří lidé byli odsouzeni za šíření nacistických symbolů jen proto, že sdíleli historické fotografie. Například jistá žena ve Smolensku byla pokuta za vystavení staré fotografie na Vkontakte ukazující její domov z doby nacistické okupace, protože na snímku byli v pozadí vidět vojáci Wehrmachtu a vlajka Třetí říše. Další žena žijící v Krasnodaru byla pokutována za sdílení válečných karikatur slavných sovětských karikaturistů Kuprijanova, Krylova a Sokolova (známých společně jako „Kukryniksy“).

Někdy je to ale i na soudy už moc. Odvolací soud v Archangelsku zrušil pokutu uloženou aktivistovi Michailovi Listovi, který sdílel fotografie z průvodu vítězství v roce 1945 v Moskvě, kde sovětští vojáci nesli nacistické standarty, aby je uvrhli na zem.

Dnešní Rusko na tom není v přítomnosti moc dobře a tak se pokouší z minulosti vybírat všechno, co by vzbudilo nějakou národní hrdost. Proto musí být tato minulost představována bez poskvrnky. Proto je nepohodlné připomínat pakt Hitlera a Stalina z roku 1939, který trval až do napadení SSSR v roce 1941. Jeho součástí bylo i rozdělení Polska. Moskva provedla vyvraždění polských důstojníků v Katyni. Když Hitler bojoval s Francii a Británií, Moskva mu dodávala suroviny a potraviny. Hitler a Stalin se navzájem obdivovali. Proto když přišlo varování od Churchilla, že se chystá napadení sovětského svazu, Stalin tomu do poslední chvíle nevěřil. Nesmí se ani mluvit moc o tom, jak Stalin čistkami v armádě brannou moc podlomil.

Čím je ruská přítomnost bídnější, tím více je třeba udržovat pohádku. Nic jiného by totiž většině lidí dnes nezbylo.

Za použití materiálu ze serveru Meduza.io

Není zde článek celý?