Většina členů ČSSD zatím hlasuje pro vládu s ANO

V probíhajícím tajném hlasování ČSSD o vstupu do vlády s hnutím ANO se zhruba 60 procent členů vyslovilo pro koalici. Podle zdroje deníku Právo je volební účast nadpoloviční. Aby referendum platilo, stačí celková účast čtvrtiny členů. Výsledek bude 15. června představen předsednictvu strany a následně bude vydáno doporučení poslancům za ČSSD.

Aktuální výsledky zatím poukazují, že pro vládu se hlasuje v Praze, Středočeském kraji, na východě Čech a na jihu Čech. Proti vstupu do koalice je zatím Plzeňský kraj, Ústecký kraj, severní i jižní Morava. Nepředpokládá se, že by se výsledky v následujících 14 dnech měly měnit.

Předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka je přesvědčen, že všichni poslanci sociálních demokratů budou hlasovat pro vládu, pokud tak dopadnou výsledky referenda. „Pokud výsledek referenda skončí tím, že většina našich členů bude pro vládu, tak jsem si jistý, že každý člen našeho klubu bude respektovat většinovou vůli a hlasovat pro důvěru vládě,“ napsal deníku Právo.

Poslanec Veselý, který se staví proti koalici s ANO, vyjádřil obavy, zda se otázka vstupu do vlády neodrazí v dalším štěpení uvnitř ČSSD. S poslancem Miroslavem Andrtem se shodli, že budou výsledky respektovat. Andrt se pak bojí odchodu některých krajských členů. Někteří nespokojení už dokonce odevzdali stranický průkaz.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?