Vladimir Putin navrhuje používat při mezinárodních platbách rubl

Od slov k činům. Vladimir Putin dokazuje celému světu, že Rusko není žádnou izolovanou zemí. A to velmi důrazně.

Během setkání s japonskou delegací na Petrohradském ekonomickém fóru navrhl prezident Ruska svým japonským kolegům vzájemné finanční vypořádání v rublech místo v dolarech.

V průběhu svého vystoupení v rámci dialogu „Rusko-Japonsko“ upozornil Putin na některé problémy při finančních operacích mezi Moskvou a Tokiem. Vrcholný představitel Ruska věnoval zvláštní pozornost volatilitě (volatilita – míra průměrné intenzity kolísání kurzů cenných papírů, deviz a úrokových sazeb během určitého časového období; obvykle je udávána jako směrodatná odchylka; pozn. překl.) rublu a japonského jenu. Uvedl, že v makroekonomice dosáhla Ruská federace hmatatelných úspěchů.
„Rubl je ve skutečnosti plně konvertibilní měna. Pojďme se tedy vzájemně vypořádávat v rublech (…) Jako Rusko jsme schopni vypracovat mechanismus převodu rublu jak na jen, tak i na euro nebo na dolar. To vše je možné posoudit. Myslím, že ve spolupráci s centrálními bankami a finančními institucemi jsme schopni tento problém vyřešit,“ prohlásil Putin.
Navíc pak hlava ruského státu fakticky vyzvala Japonce, aby odstoupili od vzájemných plateb s Ruskem v amerických dolarech s tím, že je to nevýhodné jak pro Moskvu, tak i pro Tokio.
„Obtíže a zábrany, které vytváří naši američtí kolegové při vzájemných platbách v dolarech – to je z jejich strany veliká chyba. Tím, že se snaží (na cizí úkor) řešit současné konjunkturální a politické problémy, podrývají důvěru k vlastní měně jako k v podstatě jediné světové rezervní měně. A všichni bez výjimky začínají přemýšlet o tom, jak se z tohoto monopolu vyvléci,“ prohlásil prezident RF.
Zdroj: politikus.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading…

Není zde článek celý?