Ze Zemanovy a Foldynovy oblíbené země: kozáci napadali demonstranty biči

Protestuješ proti Putinovi? Dostaneš kozáckým bičem. Takhle vypadá návrat k tradicím v jaderné mocnosti v 21. století.

Prokremelští kozáci zaútočili o víkendu 5. května pěstmi a biči na opoziční demonstraci v Moskvě. Jsou to osvědčení muži, takže mají hlídat ulice ruského hlavního města i během fotbalového mistrovství světa a v dalších jedenácti hostitelských městech.

V sobotu se tak kozáci připojili k policii a bezpečnostními silamy Národní gardy, aby zakročili proti shromáždění, které se konalo před inaugurací Vladimíra Putina, který vstupuje do čtvrtého prezidentského období. Kozáckému řádění policie jen přihlížela.

Více než 700 lidí, včetně vůdce opozice Alexeje Navalného, bylo zadrženo. Navalnyj byl propuštěn ještě neděli, ale hrozí mu až třicetidenní vězení za organizování ilegálního shromáždění. K soudu se má dostavit 11. května. Navalnyj leží režimu v krku, protože by chtěl kandidovat na prezidenta, ale nebylo mu to umožněno, protože je stíhán za údajnou korupci. Také poukazuje na zkorumpovanost a pohádkové bohatství současné ruské vládnoucí elity. Jeho video, které třeba ukazuje z dronu ohromná luxusní sídla premiéra Medveděva, muselo být na nátlak úřadů z internetu staženo.

Demonstranti se také shromáždili v desítkách dalších ruských měst a šlo o největší demonstrace proti Putinovi za poslední rok.

„Naložíme tak s každým, kdo bude dělat Putinovi problémy,“ prohlásil podle serveru Meduza.io jeden kozák. Kozáci také proti protestujícím použili obušky na Puškinově náměstí v Moskvě. Mluvčí jedné kozácké skupiny Vasilij Jaščikov tvrdí, že kozáci jen přišli pokojně diskutovat, ale byli demonstranty napadeni.

Podle nezávislého média The Bell dostaly kozácké jednotky v letech 2016 až 2018 finanční prostředky ve výši 15,9 milionu rublů (253 104 dolarů) na školení o tom, jak zajistit bezpečnost v Moskvě.

Podle redaktora serveru Coda Story Alexeje Kovaljeva jsou to „falešní kozáci“ a ve skutečnosti jde o násilníky, kteří dělají práci, která je špinavá i pro policii.

Putin a jeho okolí, zřejmě pod vlivem různých „majdanů“ a barevných revolucí, chtějí mít svou bezpečnost jistou. Proto se nespoléhají jen na armádu a policii, ale před dvěma lety byla založena také zmíněná Národní garda. Velitel Národní gardy má postavení jako ministr federální vlády. Jsou vybaveni na potlačování nepokojů a mohou používat vodní děla a obrněná vozidla a zjišťovat totožnost občanů, když usoudí, že byl spáchán trestný čin nebo přestupek. Plánovaný počet příslušníků gardy měl být mezi 350 až 450 tisíci členů. Jedná se vlastně o osobní Putinovu armádu.

Kdo nezaujatě sleduje ruský vývoj, není ničím překvapen. Jen to ale dokresluje, k jaké zemi se upínají prezident Zeman, naši komunisté a místopředseda ČSSD Foldyna. Zřejmě se jim to líbí, nebo jim to aspoň nevadí.

Není zde článek celý?