Americká Akademie filmového umění a věd pozvala do svých řad čtyři Rusy

Ruský kameraman Michail Kričman, scénárista Oleg Něgin, střihačka Anna Massová a skladatelka Sofia Gubajdulinová dostali pozvání do americké Akademie filmového umění a věd. Svědčí o tom seznam nových členů akademie, který byl zveřejněn v pondělí.

Akademie, která každoročně uděluje prestižní cenu Oscar, v pondělí oznámila, že pozvala do svých řad 928 filmařů z 59 zemí.

Tři ruští filmaři byli americkými akademiky vyznamenáni za filmy Leviatan a Neláska natočené v partnerství s režisérem Andrejem Zvjagincevem. Za oba tyto filmy byl kameraman Michail Kričman nominován na ceny Zlatý orel a Nika. Oleg Něgin dostal cenu filmového festivalu v Cannes za scénář k filmu Leviatan, scénář k filmu Neláska mu přinesl cenu Zlatý jednorožec a také nominaci na Zlatého orla a Niku. Anna Massová v roce 2015 také získala cenu Zlatý orel za film Leviatan.

Sofia Gubajdulinová, která žije v Německu a zachovává si ruské občanství, byla pozvána do americké filmové akademie za hudbu k filmům Vertikála (1967) a Marie, Královna Skotů (2013).


Není zde článek celý?