Američtí diplomaté absolvují vyšetření po „akustickém“ útoku v Číně

Američtí diplomaté, kteří mohli být vystaveni akustickému útoku v Číně, budou důkladněji vyšetřeni. Oznámila to oficiální mluvčí MZV USA Heather Nauerthová.

„Bezpečí personálu USA a jejich rodin je naší hlavní prioritou. Jakmile MZV USA obdrželo lékařské potvrzení toho, že jeden ze zaměstnanců americké vlády měl zdravotní problémy podobné těm, které měl americký personál v Havaně, MZV vyslalo lékařský tým do Kuang-čou za účelem vyšetření těch amerických vládních zaměstnanců a jejich rodin, kteří o to požádali,“ uvádí se ve zprávě Nauerthové.

Noviny New York Times uvedly, že americké ministerstvo zahraničních věcí evakuovalo dva zaměstnance konzulátu v čínském Kuang-čou po údajném akustickém útoku. Před tím jeden z amerických diplomatů sdělil, že se u něj objevily „anomální“ sluchové pocity a tlak. USA vyslaly lékaře za účelem vyšetření zaměstnanců diplomatické mise. MZV se obrátilo na čínskou stranu, aby napomohla šetření, avšak vládní orgány ČLR oznámily, že neobjevily příznaky akustického útoku.

Podle Nauerthové lékařské vyšetření absolvují všichni zaměstnanci, kteří si stěžují na jakékoliv symptomy. Část z nich již odjela do USA s cílem dalšího vyšetření. „Američtí profesionální lékaři budou pokračovat v úplném vyšetřování, aby stanovili příčiny oznámených symptomů a určili, jestli jsou podobné předchozím případům,“ zdůraznila Nauerthová.

Loni MZV USA informovalo, že více než 20 zaměstnanců amerického velvyslanectví v Havaně bylo vystaveno „akustickému útoku“ s použitím speciálních přístrojů. Americký rezort uveřejnil 29. září varování, v němž byly uvedeny symptomy postižených jako ztráta sluchu, bolest hlavy, slabost a špatný spánek. Havana informovala o absenci důkazů působení takového charakteru na americké diplomaty na Kubě.


Není zde článek celý?