Babiš bude žalovat Slovensko kvůli tomu, že byl agentem StB

Znovu jmenovaný premiér Andrej Babiš oznámil, že bude žalovat Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli tomu, že byl  podle tamního Ústavního soudu oprávněně veden jako agent Státní bezpečnosti. Já jsem ten soud nevyhrál, já jsem ho vyhrál a vyhraju znovu,“ prohlásil.

Babiš uvedl, že slovenský Ústavní soud nestandardně rozhodl před volbami.

Slovenský ústavní soud na podzim 2017 zrušil pravomocné rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, že Babiš je ve svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Případ vrátil odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě. Ústavní soud mimo jiné uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ÚPN a že slovenské soudy v Babišově kauze rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří při výpovědích nebyli zproštěni mlčenlivosti.

13. února 2018 bylo oznámeno, že bratislavský krajský soud 30. ledna 2018 v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně evidován jako agent StB. Babiš naznačil podání další žaloby.

V březnu Babiš podal ke slovenskému nejvyššímu soudu dovolání proti pravomocnému rozhodnutí krajského soudu, který zamítl jeho žalobu, že je v dokumentech StB evidován jako její agent neoprávněně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?