Byly nalezeny potraviny schopné vyvolat rakovinu

Experti vyjmenovali nejnebezpečnější potraviny, které jsou schopné vyvolat rakovinu, píše britský časopis Which, který se specializuje na kontrolu kvality spotřebního zboží a služeb.

Potravinou, která zvyšuje riziko vývoje rakoviny střeva a žaludku, je zpracované červené maso. Výrobci se snaží prodloužit jeho trvanlivost a pozměnit chuťové vlastnosti pomocí dusičnanů a dusitanů, které jsou karcinogenní. WHO připomíná, že i 50 gramů zpracovaného masa denně (asi dva plátky anglické slaniny) zvyšují riziko rakoviny střeva o 18 procent.

Dalším faktorem, který ovlivňuje vývoj zhoubných nádorů, je spotřeba cukru. I přesto, že vědci nedokázali přímé spojení mezi cukrovinkami a onkologií, časté požívání potravin se zvýšeným obsahem cukru vede k nadváze, která zase zvyšuje riziko rakoviny.

Autoři článku poukazují na to, že nehledě na velké množství pokusů o dokázání karcinogenního účinku pesticidů, sladidel a přídavných látek, důkazy neexistují.
Pro snížení rizika onemocnění rakovinou experti doporučují takzvané superfoody: zelený čaj, kurkumu, granátová jablka, tučnou rybu, borůvky, zeleninu a ovoce.


Není zde článek celý?