Byly zjištěny hlavní příčiny nevyléčitelnosti rakoviny

Vědci z Lundské univerzity ve Švédsku určili strategie, díky kterým rakovinové buňky přežívají při různých metodách léčení. Oznámili to ve zprávě pro tisk na portálu MedicalXpress.

Vědci rozebrali genomy rakovinových buněk vzatých z 50 nádorů u dětí. Určili skupiny genomů napomáhajících vývoji ochranných mechanismů zaměřených proti imunnímu systému pacienta a lékům. Při rozrůstání zhoubných nádorů se objevují v těchto genech mutace a vznikají nové typy nádorových buněk označované za klony.

Ukázalo se, že mutace se dají rozdělit na čtyři skupiny odpovídající mechanismům přežívání nádorových tkání, tolerance, koexistence, konkurence a chaos. Přitom dvě poslední napomáhají recidivě nádorů.

Za tolerance vznikají nové klony v určité části nádoru a nemění svou polohu. Koexistence ale předpokládá, že klony rostou a rozmnožují se spolu s ostatní části nádoru a dostávají se do jeho různých míst. Za konkurence nový klon úplně nahradí původní rakovinové buňky. Chaos ale vzniká v případě, když v DNA klonů vznikají chaoticky nové mutace a různé typy buněk vznikají v různých místech nádoru současně.


Není zde článek celý?