Chameneí: Pokusy Evropy omezit íránský program je sen, který se nikdy nestane skutečností

Pokusy Evropy omezit íránský program balistických raket se nikdy nestane skutečností, řekl íránský nejvyšší vůdce Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí a dodal, že Teherán nemá v plánu omezit vliv na Blízkém východě.

Někteří Evropané mluví o omezení našeho programu obranných raket. Říkám Evropanům: „Omezení našeho raketového vývoje je sen, který se nikdy nestane skutečností,“ oznámil Chameneí v televizním projevu na velkém shromáždění k 29. výročí úmrtí vůdce íránské revoluce v roce 1979 Rúholláha Chomejního.

V květnu se americký prezident Donald Trump rozhodl, že USA vystoupí z jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015. Říká, že smlouva (která se týkala omezení jaderného vojenského programu Íránu výměnou za zrušení mezinárodních sankcí), byla silně zmanipulována a má za cíl omezit program balistických raket Teheránu a jeho rostoucí vliv na regionální záležitosti.

Evropská unie se snažila zachránit jadernou dohodu poté, co americký odchod vyděsil blok. Nicméně německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron mají tendenci souhlasit s Trumpem v tom, že rozhovory s Íránem musí být rozšířeny tak, aby zahrnovaly jak balistické rakety, tak mezinárodní činnost Teheránu.


Není zde článek celý?