Čína obvinila USA z vměšování do svých vnitřních záležitostí

Peking považuje jakoukoliv kritiku za výstavbu vojenské infrastruktury na ostrovech v Jihočínském moři za vměšování do svých vnitřních záležitostí. Prohlásil to viceprezident Vědecké akademie Čínské lidové osvobozenecké armády He Lei, který tak reagoval na slova šéfa Pentagonu Jamese Mattise.

Dříve Mattis obvinil Čínu z porušování mezinárodních zásad v Jihočínském moři. Podle něj rozmístění výzbroje na sporných ostrovech je přímo spojeno s vojenskými cíli a varoval Peking před možnými následky.

„Rozmísťování ozbrojených sil nebo vojenských objektů na našich ostrovech v Jihočínském moři je naším suverénním právem a je to v souladu s mezinárodním právem,“ prohlásil He Lei ve vysílání čínské televize.

Čína a řada zemí regionu — Japonsko, Vietnam a Filipíny — vedou spory kvůli mořským hranicím v Jihočínském a Východočínském moři. Spojené státy obviňují Čínu z toho, že na sporném území buduje umělé ostrovy, díky nimž rozšiřuje své teritoriální vody a umísťuje na nich vojenskou infrastrukturu.

Na konci května se čínsko-americké vztahy opět zhoršily, když torpédoborec USS Higgins a křižník USS Antietam propluly 12 mil od Paracelských ostrovů. Peking to označil za provokaci a vyjádřil protest v souvislosti s porušením čínských zákonů, mezinárodních norem a zásadním porušením své teritoriální suverenity.


Není zde článek celý?