Čína projevila zájem o ruský plyn

Peking a Moskva posuzují možnost zapojení Čínské národní ropné a plynařské společnosti (CNPC) do projektu výstavby podniku na zkapalnění zemního plynu Arktik SPG-2, sdělil ministr energetiky RF Alexandr Novak.

Předseda představenstva společnosti Novatek Leonid Michelson prohlásil, že společnost je připravena projednat návrhy na koupi podílu v projektu Arktik SPG-2 od partnerů v Jamal SPG. Tento návrh učinila zatím francouzská společnost Total. Hodlá koupit od Novateku 10 % projektu.

Jamal SPG je projekt na těžbu, zkapalnění a dodávky zemního plynu na poloostrovu Jamal. V rámci projektu se plánuje výstavba podniku na výrobu zkapalněného zemního plynu o roční kapacitě asi 16,5 milionu tun v Južno-Tambejském ložisku plynového kondenzátu.

Arktik SPG-2 je projekt společnosti Novatek na těžbu zemního plynu a výrobu zkapalněného zemního plynu na Gydanském poloostrovu. První linka má být spuštěna v roce 2023, další v letech 2023-2025 po etapách. Kapacita podniku má činit asi 19,8 milionu tun zkapalněného plynu ročně.


Není zde článek celý?