Čína vyjádřila přání usmířit se s USA, aby zachránila světovou ekonomiku

Čínský ministr obchodu ve čtvrtek uvedl, že si nepřeje eskalaci obchodního sporu se Spojenými státy, jež by ohrozila světovou ekonomickou obnovu.

„Peking si nepřeje eskalaci obchodního sporu s USA,“ řekl novinářům mluvčí čínského ministerstva a dodal, že Čína je připravena zvýšit americký import, pokud se dohodnou na vzájemných ústupcích.

Mluvčí poukázal na neklid, který byl způsoben uvalením cel na import z EU, Mexika a Kanady, a varoval před jejich dopadem na světovou ekonomiku.

„Světové hospodářství se vzpamatovává z finanční krize,“ řekl. „Čína si nepřeje jednostranný obchodní protekcionismus a restriktivní opatření (…) brání hospodářské obnově,“ dodal.

Americký prezident Donald Trump si stanovil za cíl snížení amerického obchodního deficit. V dubnu byl deficit s Čínou na úrovni 30,8 miliardy dolarů.

O obchodní nerovnováze mezi USA a Čínou jednali minulý víkend americký ministr obchodu Wilbur Ross a čínský vicepremiér Liouem Chem. Čínské ministerstvo obchodu po jednáních uvedlo, že žádná dohoda nebude závazná, pokud Washington uvalí cla na čínský import.


Není zde článek celý?