Dopis Jiřího Ovčáčka ze zasloužené dovolené v Artěku. Je tam moc hezky

Tak už jsem v Artěku a je to tu moc pěkné. Je tu hodně pionýrů a také nějaké pionýrky. Hoši jsou velmi milí a zdatní a přijali mě mezi sebe.

Ráno ke snídani jsme měli sladké pirožky a čaj ze samovaru.

K obědu byly slané pirožky a čaj ze samovaru.

K večeři byl zbytek slaných pirožků od oběda a čaj ze samovaru.

Svačina nebyla, tak jsme šli do jabloňového sadu, ale jablka ještě nevyrostla. Mají tam ale stromy, které prý rouboval ještě objevitel Mičurin, tak jsme se aspoň dívali na ty stromy. Takové zajímavé stromy jsem ještě neviděl. Vypadají jako obyčejné stromy, mají kmen, kůru, větve a listí, ale všechno tak nějak lepší a jiné než běžné stromy.

Přes den jsme hráli všelijaké hry, především branné s dřevěnými samopaly. Dokonce jsem směl držet dvě hodiny noční hlídku a bylo to velmi vzrušující, protože už jsem dlouho žádnou noční hlídku nedržel. Držel jsem ji s Míšou, to je pionýr z Čukotky. Vyprávěl mi hodně o životě na Čukotce a to bylo také velmi zajímavé. Nevěděl jsem, jak se na Čukotce žije a teď už to vím, protože mi to všechno řekl Míša.

Byl jsem z toho zážitku tak rozrušený, že jsem pak v noci v chatce nemohl usnout a četl jsem si knihy. Mají tu hodně knih a jsou hezké. Mají tu všechny díly knihy Vaska Trubačov a jeho kamarádi. Všechno je to v ruštině, ale já naštěstí dobře umím, když se na Hradě tak často mluví rusky a někdy jsem se díval do slovníčku, který mi dal pan Nejedlý. Je moc hodný, že mi ho dal.

Mají tu také knihu Vynalezeno v Rusku. Doteď jsem nevěděl, že elektrickou lampu nevynalezl Edison, ale ruský vynálezce Jabločkov. Rusové vynalezli i letadlo. Za těžkých carských dob první letadlo sestrojil ruský vynálezce Možajskij a mělo parní motor. Kdyby carská byrokracie neházela vynálezci klacky pod nohy, tak by určitě létalo. Ale tak je to se vším, pane prezidente, vždyť víte, jak lidé dokážou být zlí a házet klacky pod nohy.

Našel jsem tu i knihu Neználek na Měsíci od Nikolaje Nosova, která zábavnou formou učí děti o rozporech kapitalismu. Já si myslím, že takovou knihu by měl ve svém životě včas číst každý mladý člověk, aby pochopil základní zákonitosti.

Zítra se těším na přednášku o intrikách židofašistické proamerické separatistické kyjevské junty, kterou nám až z Moskvy přijde říct příslušník FSB. Teď už se z hlídky vrací i Míša, tak musím zhasnout a budeme spát. Možná si ale ještě budeme povídat o Čukotce. Míša toho o ní hodně ví, když tam žije.

Moc vás tam všechny zdravím a pozdravuji pana Nejedlého i pana Mynáře. Trochu se mi po vás stýská, ale líbí se mi tady.

S úctou Jiří

Není zde článek celý?