Enceladus: měsíc Saturnu obsahuje všechny nutné elementy pro vznik života

Vědci při procházení dat ze sondy Cassini objevili, že ledy na měsíci Saturnu Enceladu obsahují všechny nezbytné elementy pro podporu života.

Vědělo se, že voda, která tryská z gejzírů obsahuje řadu zajímavých prvků — například sůl, oxid kremičitý a uhlíkové sloučeniny. 

Nejnovější výzkum ovšem ukázal, že velké molekuly bohaté na uhlík jsou vystřelovány gejzíry z prasklin v měsíčním povrchu, včetně všeho, co je nutné pro podporu života.

Vědci publikovali zprávu, ve které říkají, že jsou tímto zjištěním „uneseni“. „Díky komplexním organickým molekulám, které vycházejí z tekutého oceánu, je tento měsíc jediné známé těleso kromě Země, které dokáže uspokojit všechny základní požadavky pro život jak ho známe,“ řekl jeden z autorů doktor Christopher Glein.

Tento objev je výsledkem dat, která shromáždila sonda Cassini, když prolétávala okolo měsíců Saturnu. Sonda byla na své misi téměř 20 let. 

„I po jejím konci nás sonda Cassini učí o potenciálu Enceladu, abychom pokročili na poli astrobiologie v oceánovém světě,“ řekl Glein.


Není zde článek celý?