Erdogan vyzval USA, aby splnily závazky v dodávkách F-35

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval USA, aby splnily své závazky z dohody o dodávkách stíhacích bombardérů páté generace F-35.

Říkáme, že USA jsou naším strategickým partnerem. Strategický partner by nám ale neměl říkat, abychom zaklepali na jiné dveře,“ uvádí Erdoganova slova agentura Anadolu.

Turecký předák dodal, že projednával tuto otázku s americkým prezidentem, projednávaly ji také delegace při jednáních.

„Když už jsme strategickými partnery, nesmí se USA dopouštět v této otázce nějakých právních chyb,“ řekl v závěru Erdogan.

Washington zpochybnil dodávky F-35 Turecku na pozadí toho, že Ankara podepsala s Moskvou dohodu o nákupu ruských protiletadlových raketových komplexů S-400.

Předpokládá se, že Turecko koupí dvě baterie, které bude obsluhovat místní personál. Strany se domluvily kromě toho na spolupráci v rozvoji výroby těchto komplexů v Turecku.

USA a představitelé NATO nejednou vyjádřili svou nespokojenost s těmito dohodami. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu na to odpověděl, že zablokuje-li Washington dodávky stíhacích letounů, podnikne Ankara odvetná opatření. Jako možnou alternativu uvedl spolupráci s Ruskem.


Není zde článek celý?