Expert tvrdí, že Rusko, Čína a Indie mohou kvůli clu izolovat USA

Stupňující se napětí, které vyvolaly USA zvýšením sazeb na zahraniční zboží, může vést k tomu, že se USA ocitnou v izolaci rozvíjejících se ekonomik světa. Informuje o tom RT s odvoláním na indického ekonoma.

Čína a Indie se za podpory Ruska mohou pod tlakem amerických sazeb spojit, domnívá se N. R. Bhanumurthy, profesor Národního ústavu pro veřejné finance a politiku z Nového Dillí.

„Někdo může něco vidět v nedávných takzvaných neformálních návštěvách premiéra Módího Číny a Ruska,“ řekl v rozhovoru pro Sputnik International indický ekonom. „Poslední události během summitu G7 v Kanadě také naznačují, že USA se mohou ocitnout v izolaci. A v takovém případě by třístranná situace mezi Ruskem, Indií a Čínou mohla být úspěšnou, přičemž nejen pro všechny tyto země, ale i pro další země BRICS, které narážejí na zvýšení amerických tarifů,“ uvedl.

Profesor N.R. Bhanumurthy vyzval strany k oživení regionální obchodní dohody, která již nějakou dobu byla zanedbávána.

„Jak jsme už viděli v minulosti, globalizace vedla k ziskům pro všechny země. Při obratném procesu můžeme narazit na opačný výsledek,“ řekl profesor. „Nikdo se nemá divit tomu, že nynější americký prezident hledá rozsáhlý protekcionismus, zejména v době před začátkem příštích voleb.“


Není zde článek celý?