Jak hnutí ANO hájilo ředitele Zavorala, který srazil paty před Agrofertem

Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral byl pozván na sněmovní Volební výbor kvůli avizovanému propouštění 120 zaměstnanců. Takové peskování prý nikdy nezažil, postěžoval si na otázky opozice. Poslanci ANO ho naopak hájili. Není to ovšem tak dávno, co srazil paty před Agrofertem.

Jednání Volebního výboru Poslanecké sněmovny, kontrolujícího veřejnoprávní média, přineslo místy vyhrocenou debatu. Byla však užitečná už jen z toho důvodu, že naplno odkryla spojenectví mezi Zavoralem a hnutím ANO, jehož zástupci odráželi námitky opozice k plánovaným personálním změnám snad ještě vehementněji, než samotný ředitel.

Chystané propouštění 120 lidí

Informací o propouštění až 120 zaměstnanců se výbor zabýval na podnět Pirátů, kteří na něj pozvali ředitele Zavorala a předsedkyni Rady Českého rozhlasu Hanu Dohnálkovou. „Nechceme zasahovat do personální politiky Českého rozhlasu, ale zároveň nechceme, aby se za změny schovávaly čistky nepohodlných, ale kvalitních zaměstnanců,“ uvedl poslanec Tomáš Martínek.

Ředitel Českého rozhlasu se dostal do střetu především se zástupci ODS Zbyňkem Stanjurou a Miroslavou Němcovou. Tato akce vyvolává otazníky z několika důvodů. Zavoral se před několika měsíci dostal do sporu se zaměstnanci, kteří otevřeně protestovali proti jeho snaze cenzurovat zpravodajství. Propouštění by se přitom mělo týkat až dvaceti pěti pracovníků této sekce.

Bude mezi nimi někdo, kdo pracoval na reportážích kritických vůči vládní moci? Z těchto důvodů je na místě obezřetnost, zda nejde o vytváření atmosféry nejistoty, zastrašování či vyřizování účtů s některými „rebely“.

Otazníky vyvolává i načasování propouštění ještě letos koncem září. Navíc zatím není vykomunikováno uvnitř a naráží na odpor. Nevěrohodně zní ředitelovo vysvětlení, že hlavním cílem je zvýšení platů ostatním, aby zabránil přetahování kvalitních zaměstnanců konkurencí v soukromých médiích. Plošné navýšení příjmů všem o několik procent tomu jistě nezabrání.

Na jedné lodi s Radou ČRo

Zavoral podivně kličkoval kvůli dalšímu uváděnému klíčovému důvodu snižování stavů, kterým je připravovaná novela zákona DPH z dílny Ministerstva financí. V jednu chvíli prohlašoval, že to není až takový problém, což je v rozporu i s jeho předchozími mediálními prohlášeními. Ovšem v případě schválení tato novela připraví Český rozhlas o 120 milionů korun, což je částka, která by si vyžádala další propouštění.

Nepřekvapí, že Zavorala podržela před opozičními poslanci předsedkyně rady Dohnálková. Proč? Vraťme se krátce do minulosti, co se odehrálo kolem volby ředitele Českého rozhlasu po odstoupení Petera Duhana.

Výběr nového ředitele koncem ledna 2016 ovlivnila neočekávaná zápletka, nesoucí stopy pečlivě připravené politické hry. Začátkem téhož roku zveřejnil zakonspirovaný web White Media desítky ukradených e-mailů ze soukromé adresy tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky.

Mezi nimi byla korespondence mezi premiérem a předsedou Rady Českého rozhlasu Petrem Šafaříkem, týkající se okolností volby nového ředitele, která je v její kompetenci. Přestože se nejednalo o nijak citlivé informace, rozpoutal Babišův tisk masivní mediální kampaň, zpochybňující výběrové řízení. Ostatně byl to web Lidovky.cz, který tuto aktivitu „náhodou“ objevil a zveřejnil jako první.

Změna názoru

Vzápětí došlo k překotnému vývoji. Podle hodnověrných kuloárových zpráv minimálně tři radní takřka přes noc z dosud nevyjasněných důvodů změnili názor, a ve volbě ředitele podpořili Zavorala. Do té doby nepatřil k favoritům, ale z pětice kandidátů v nejužším kole měl nejblíže k hnutí ANO. Nakonec ve volbě získal sedm hlasů z devíti.

Novou předsedkyní rady se stala Hana Dohnálková, která patřila mezi ty radní, kteří v zákulisí původně deklarovali jinou volbu ředitele, a náhle změnili názor. Mezi novými místopředsedy rady se objevil i Zavoralův bývalý kolega z rozhlasu Jiří Vejvoda, nominovaný hnutím ANO.

ANO do rady nedávno prosadilo herce a dabéra Zdeňka Mahdala, který v předvolební kampani namluvil audioverzi Babišovy knihy „O čem sním, když náhodou spím“. Rada tak dnes tvoří s hnutím ANO spojité nádoby.

Tento tón mě uráží

Proto vyznívá tragikomicky obhajoba Zavorala zástupci ANO na volebním výboru. „Personální otázky jsou v gesci pana ředitele. Mně to přijde v pořádku,“ postavila se na jeho stranu poslankyně Barbora Kořanová. Patrik Nacher se zase tázal, zda mají poslanci na informace o personálních změnách vůbec nárok.

Přisadil si další poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka, který řídil výbor. „Politici by neměli, ani na tomto výboru, ovlivňovat veřejnoprávní média. Z některých proslovů tady mám pocit, že kolegové vytvořili tlak na Český rozhlas,“ prohlásil.

Korunu všemu nasadil ředitel René Zavoral, zřejmě posilněný okázalou podporou ze strany ANO. „Nikdy v životě jsem nezažil takové peskování ředitele svobodného nezávislého veřejnoprávního média. Tento tón a způsob komunikace s generálním ředitelem mě uráží, a je to typická ukázka toho, jak nemá vypadat atak politiků na nezávislé veřejnoprávní médium veřejné služby,“ uzavřel.

Odstrašující příklad

Zavoral už zapomněl, jak poníženě reagoval na stížnost hnutí ANO a Agrofertu na reportáž Janka Kroupy. Investigativní novinář odvysílal reportáž, ve které poukázal na to, že společnost Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech zemědělské půdy a pobírá na ně dotace.

Zavoralovi se nelíbilo, že reportáž byla zveřejněná v den, kdy Andrej Babiš jako premiér představoval prezidentu Zemanovi členy vlády. Považoval ji za zcela zavádějící, neobjektivní a antibabišovskou. Na jednání rady oznámil, že ji hodlá ukazovat ostatním zaměstnancům zpravodajství jako odstrašující příklad. „Vybraní redaktoři budou proškoleni, aby se něco podobného neopakovalo,“ avizoval.

Vzápětí podepsalo více než dvě stě zaměstnanců Českého rozhlasu prohlášení kvůli obavě ze zastrašování a záměru vytvořit systémovou změnu pravidelných zásahů do zpravodajství. Poté Zavoral couvl a z proškolování kvůli Kroupově „odstrašujícímu příkladu“ ustoupil. Nicméně jemu podřízený ředitel zpravodajství Jan Pokorný současně vyjádřil vůli „ještě důkladněji prostudovat analýzy k tzv. kauze Agrofert, a nad jejich závěry diskutovat s redaktory, editory i generálním ředitelem“.

Nelze se proto divit preventivním pochybám, které Zavoralovo snižování stavů vyvolává. Tím spíše, že jednání volebního výboru znovu potvrdilo jeho úzké pouto s hnutím ANO.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?