Komunisté trucují. Zeman věří, že budou rozumní a vládu nakonec podpoří

Prezident Zeman se vžil do role nejen mediátora, ale především konstruktéra druhé Babišovy vlády. Nejenže diktuje a schvaluje návrhy ministrů, ale hodlá všemi silami přispět k získání její důvěry. Proto chce přesvědčit trucující komunisty, kteří dnes váhají s její podporou, aby byli rozumní, a chce jim pomoci.

Prezidentovým zájmům vyhovuje, že se složitě rodí křehká menšinová vláda, o více závislá na jeho libovůli. Její nestabilní základy mu umožňují ovlivňovat politické děje mnohem razantněji, než kdyby vznikla pevná většinová koalice, a fakticky byl odstaven na vedlejší kolej.

Personální zásahy

Zeman už přispěl k vytlačení některých jemu nepohodlných jmen z vlády. Odešli Stropnický, Pelikán a Šlechtová, kteří mimo jiné projevili jiný názor v kauzách týkajících se zahraniční orientace České republiky (novičok, vyhoštění ruských diplomatů, vydání Nikulina do USA, letecký zásah proti Asadovi). V tlaku na jejich odchod přitom našel spojence v KSČM, místní páté koloně Kremlu.

Populární plakátoví maskoti byli použiti a odkopnuti, dnes už se jejich služby nehodí. Dobrovolně si zadali s oligarchou, který je ochoten kohokoli a kdykoli potopit, jen když mu to něco hodí. Od Zemana a komunistů to byla čistá práce a šéf hnutí ANO, který chce vládnout za každou cenu, jim bez problémů vyhověl.

Ačkoli to premiér Babiš nepřizná, ve vládě mu sedí už tři ministři Zemanovy přízně: Miroslav Toman, Lubomír Metnar a Marta Nováková. Nedůstojná epizoda s europoslancem Pochem je jen další v řadě personálních zásahů, znamenajících plíživou proměnu zaběhnutých ústavních pořádků v poloprezidentský systém. Ještě však není vyhráno.

Falmer žaloval na Bureše

Miloš Zeman v pravidelném pořadu na TV Barrandov apeloval na komunisty, aby byli rozumní, a i přes současné výhrady Babišovu vládu podpořili. Nedlouho předtím ho totiž na Hradě navštívil jejich předseda Vojtěch Filip. Agent Falmer žaloval na agenta Bureše, že nedrží dohody.

Vadí mu například, že s ním premiér nekonzultoval výměnu několika členů dozorčí rady ČEZ, kde komunisté očekávali svého zástupce. Totéž mu vadí u některých nominací do vlády, zejména ministryně spravedlnosti Taťány Malé.

Filip naznačuje, že podpora či tolerance menšinové vlády ještě není jistá. Uvnitř KSČM navíc vzniká „revizionistická“ platforma Skutečná levice za účasti neostalinisty Skály, který s Filipem těsně prohrál souboj o předsednictví strany. Signatáři výzvy kritizují svého předsedu za nedostatečně vyjednané podmínky. Vyzývají vedení, aby ještě zvážilo, zda vůbec má smysl Babišovu vládu tolerovat.

„Jsme v situaci, ve které žádná levicová strana od druhé světové války nebyla. Zatímco v jiných zemích komunisté vstupují do levicových vlád, u nás je to vláda jednoho z nejbohatších lidí a ANO nemůže být levicový subjekt,“ říká jeden z více než stovky signatářů výzvy, europoslanec Jaroslav Kohlíček.

Situace uvnitř strany se vaří krátce před zasedáním ústředního výboru KSČM, který má rozhodnout o tom, zda menšinovou vládu nějakou formou podpoří.

Rád vám pomohu

Prezident Zeman si hrozící nebezpečí uvědomuje, soudruzi planě nevyhrožují do větru. V pořadu Jaromíra Soukupa komunisty varoval před nerozumným chováním. Ujistil prý Vojtěcha Filipa a předsedu poslaneckého klubu Pavla Kováčika, že po prázdninách se může ještě leccos změnit.

„Oba dva jsem ujistil, že pokud jde o Andreje Babiše, tak ta záležitost s ČEZem se vyřeší do září. Byly tam nějaké problémy opožděných nominací, pokud jsem správně informován,“ uvedl.

„Řekl, jsem jim: Nespěchejte, máte před sebou tři a půl roku. I Bůh stvořil svět za sedm dní a vy byste chtěli všechno v jednom jediném dnu, dnu hlasování o důvěře. Já velmi rád pomohu, budete-li si to přát, při prosazování vašich požadavků, protože tolerance nebo podpora vlády si zaslouží takovou vstřícnost. Ale na druhé straně následujte Boha a čekejte i zbývajících šest dnů,“ předvedl jeden ze svých nevkusných bonmotů.

Důkaz neschopnosti

Kdyby podle Zemana někteří komunističtí poslanci „nehlasovali pro, tak je to důkazem jejich neschopnosti dalekého výhledu ze strany komunistů“. Dodal ale, že je optimista. „Myslím si, že vláda tu důvěru stejně dostane“.

Nainvestoval už příliš mnoho energie do nastavení současného systému, který je pro něj a jeho okolí nesmírně výhodný. Do značné míry to je jeho vláda. Nehodlá proto jen s rukama v klíně nečinně přihlížet, kdyby se tento pracně budovaný domeček z karet na poslední chvíli hroutil.

Prezident komunisty potřebuje a dává to veřejně najevo, vždyť letos poprvé v polistopadové historii navštívil jejich sjezd. A jak naznačil u Soukupa, je jim vždy ochoten pomoci a vyjít vstříc. Vždyť si to zaslouží.

Není zde článek celý?