Lídři Rakouska a Bavorska uvedli, že migrační problém může „zničit demokracii“ v EU

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se setkal s premiérem Bavorska Markusem Söderem, aby projednali otázku přistěhovalectví uprostřed patové situace v Německu mezi Angelou Merkelovou a bavorskou Křesťanskou sociální unií ohledně azylové politiky.         

Buď návraty od národních hranic, nebo obrana společné hranice EU

V projevu na tiskové konferenci Söder a Kurz zdůraznili, jak důležité je uzavřít „vnější hranici“ Evropské unie s tím, že bavorský premiér vyzval k „obratu v naší migrační politice“.

„V Evropě máme na výběr. Buď se vrátíme k vnitřním hranicím, nebo zajistíme naše vnější hranice,“ řekl Kurz a dodal, že EU dosáhla bodu, kdy „většina zemí souhlasí s tím, že otevřené vnější hranice jsou špatný směr.“

Söder naopak uvedl, že pokud by byla vnější hranice uzavřena, byl by to „problém pro demokracii“ v Evropě.

Bez odhalení detailů, bavorský premiér schválil Kurzovu myšlenku vytvořit vojenské „bezpečnostní zóny“ pro uprchlíky v severní Africe. Navrhl investovat více do potenciálního projektu, který by zabránil uprchlíkům přijíždět do Evropy.

Vypadá to, že Söder, člen bavorské Křesťanské sociální unie našel podporu pro Kurze, jehož Lidová strana je v koaliční vládě s pravicovou rakouskou stranou Svobody, neboť obě strany se zaměřují na řešení imigrace.

Rakouský kancléř upřednostnil myšlenku, že země by měly mít větší svobodu při určování vlastních programů přesídlení, stejně jako kontinentální řešení otázky přistěhovalectví. Podle něj by se situace mohla vymknout kontrole a vést ke „katastrofě“ podobné migrační krizi v roce 2015, pokud blok nepodpoří společnou reakci.

(Rakouský kancléř Sebastian Kurz a premiér Bavorska Markus Söder Foto: AFP 2018 / ROLAND SCHLAGER / APA)

Není zde článek celý?