Maďarské vzdušné síly byly v bojové pohotovosti kvůli Ukrajině, píší média

Maďarské letecké síly byly v pohotovosti kvůli malému ukrajinskému letadlu, píše Mukachevo.net.

K incidentu došlo na hranici v oblasti hraničního přechodu Lužanka — Beregšuran.

Pohraničníci okamžitě oznámili poplach a informovali bezpečnostní agentury NATO. Do vzduchu byly vypuštěny víceúčelové stíhače Saab JAS 39 Gripen čtvrté generace.

„Útočné“ letadlo opustilo maďarský vzdušný prostor po několika manévrech. Vojáci nevylučují, že jde o pašované letadlo, které přepravuje ilegální uprchlíky nebo zakázané zboží ze Zakarpatské oblasti do EU.

Vztah mezi Budapeští a Kyjevem se zhoršil na pozadí diskusí o ukrajinském zákonu o vzdělávání, který mimo jiné výrazně snižuje možnost učit se v jiných jazycích. Maďarská vláda uvedla, že zákon porušuje práva národnostních menšin, mezi kterými je i mnoho maďarských občanů. V květnu ministr zahraničí Péter Szijjátró oznámil, že kvůli tomuto dokumentu iniciuje revizi dohody o asociaci Ukrajiny s Evropskou unií.

Kromě toho od počátku roku vzrostl počet Ukrajinců, kteří nakupují evropské pasy. V únoru policie maďarské vesnice Hajdúdorog, která hraničí s Ukrajinou, zadržela několik úředníků, kteří registrovali nelegální přistěhovalce a vydávali jim falešné osvědčení.


Není zde článek celý?