Medici nazvali písničku, která pomůže zachránit životy

Písnička Macarena španělské skupiny Los Del Rio může pomoci při vykonávání nepřímé srdeční masáže. Její rytmus 103 údery za minutu odpovídá potřebnému opakování zmáčknutí hrudníku.

Průzkumu, který probíhal na Barcelonské univerzitě, se účastnilo 164 studentů. Rozdělili je do tří skupin. První prováděla kompresi hrudníku za doprovodu metronomu a dobrovolníci z druhé skupiny si v duchu měli zpívat Macarenu. Třetí skupina byla kontrolní. Zprávu o této španělské studii zveřejnil Science Alert.

Po dvouminutové masáži se ukázalo, že nejlépe jsou na tom studenti, kteří použili jako doprovod metronom, 91 % účastníků udržel správný rytmus kolem 100 — 120 zmáčknutí za minutu. Na druhém místě skončila druhá skupina, která si v duchu zpívala známou písničku, 74 % z nich trefili správný rytmus. Nejhůř na tom byla poslední kontrolní skupina, která udržela potřebný rytmus jen ve 21 % případů.

Autoři zdůrazňují, ačkoliv efektivita metronomu byla nejvyšší, těžko ho vyhledáte ve chvíli nouze, zato skoro každý si pamatuje hit z devadesátých let.


Není zde článek celý?