Merkelová obvinila Trumpa ze zastaralého přístupu k ekonomickým kalkulacím

Kancléřka SRN Angela Merkelová obvinila prezidenta USA Donalda Trumpa ze zastaralého přístupu k výpočtu obchodní bilance, odpověděla takto na jeho kritiku SRN, oznámily noviny Hamburger Abendblatt s odvoláním na prohlášení Merkelové na schůzce hospodářské rady strany CDU v úterý.

Merkelová vyzvala k přeúčtování bilance mezinárodního obchodu v souvislosti s americkou kritikou exportního přebytku Německa a prohlásila, že dnes se vypočítává saldo obchodní bilance „staromódním způsobem“, protože se nebere v úvahu obchod se službami.

„Zařadíme-li je (služby) do obchodní bilance, uvidíme, že USA mají velký přebytek v obchodu s Evropou. A podíl služeb se bude zvyšovat,“ prohlásila Merkelová.

Dodala, že Německo investuje do USA mnohem více, než Spojené státy do SRN.

Prezident USA Donald Trump kritizoval dříve na twitteru kanadského premiéra Justina Trudeaua a zároveň i členské země EU, a zveřejnil současně svou fotografii s italským premiérem Giuseppem Contem. V následujících tweetech Trump znovu připomenul o obchodním schodku USA ve výši 800 miliard USD s jinými zeměmi včetně 151 miliard s EU a podotkl, že USA platí „skoro všechny výdaje“ na obranu za členské země NATO.


Není zde článek celý?