Miloš Zeman ztratil vliv na situaci v zemi. Stát už řídí jen Babiš

Už všichni vrabci na pražských střechách ví, že okolí prezidenta Miloše Zemana zuří. Hradní parta spoléhala na Zemana, že jí zařídí mocenský vliv jak ve vládě, tak i ve firmách, které ovládá stát. Ale jejich faktický vliv a dosah jejich moci v posledním měsíci politického vývoje prudce klesl a splaskl na minimum. ČEZ už prakticky patří Babišovi, třebaže ho Zeman prosil, aby mu tam nechal i jeho blízké lidi. Ve vládě má Zeman pouze přítele Tomana na ministerstvu zemědělství a částečně zřejmě ministra vnitra Metnara. Ale i oni dobře ví, koho mají poslouchat.

Miloš Zeman po dlouhých měsících vyčkávání a protahování situace náhle šlápl na plyn a překotně nechal Babiše sestavit vládu, kterou pak promptně jmenoval. Zmohl se jen na mstivé gesto vůči ČSSD a nejmenoval ji jejího nominanta na post ministra zahraničí. Babiš ale už nemohl lépe ukázat, jak je mu to jedno.

Druhým jmenováním premiéra a jeho nové vlády se Miloš Zeman fakticky odstavil na vedlejší kolej, aniž by si zachoval jakékoli mocenské nástroje. Jedině po třetím neschválení vlády ve sněmovně by ještě mohl rozpustit sněmovnu a vyhlásit volby. Takový vývoj ale není zatím pravděpodobný.

Pakliže by sněmovna dala důvěru Babišově nové vládě, začne tvrdá fáze jeho vlády. Už jmenování Taťány Malé jasně ukazuje jeho sílu a kalkul, že se už nemusí na nic ohlížet. Pak následuje opravdová jedinovláda, protože význam ČSSD i samotných komunistů, s nimiž se stále dělil o moc, rovněž prudce klesne.

Zeman bohužel ztratil moc, což by nás nemuselo mrzet. Mrzí nás, komu ji předal a také to, že má i nadále možnost dělat ostudu České republice.

Pánové Nejedlý a Minář v posledních dnech hodně kroutí hlavami, ale mají smůlu. Jejich starý zlý pán se propadá do bezvýznamnosti a oni spolu s ním.

Není zde článek celý?