Ministerstvo zahraničí RF okomentovalo výzvy USA k EU, aby se vzdala Severního proudu 2

V Evropské unii chápou, že právě Rusko je ručitelem energetické bezpečnosti kontinentu, prohlásil v rozhovoru pro Sputnik náměstek ministra zahraničních věcí Alexandr Gruško.

Takto okomentoval situaci kolem Severního proudu 2 a požadavky Washingtonu k Evropanům, aby se vzdali účasti na tomto projektu.

„A pokud jde o americké ambice zajistit takovou bezpečnost, pak dnes činí podíl amerického plynu na evropské plynové bilanci pouhá asi dvě procenta,“ řekl Gruško.
Podotkl, že některé země se pokoušejí maximálně politizovat hospodářskou spolupráci, aby buď získaly konkrétní výhody, anebo posílily své pozice v západních sdruženích.

„Vždy jsme vycházeli z toho, že se energetická spolupráce má zakládat na ekonomických faktorech, je nutno maximálně depolitizovat podobnou spolupráci a vyloučit vliv jakýchkoli geopolitických faktorů,“ řekl náměstek ministra zahraničí.

USA nejednou požádaly, aby evropské země zastavily svou účast v Severním proudu 2, a vyhrožovaly sankcemi těm, kdo na to nepřistoupí. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo třeba prohlásil, že USA aktivně pracují s evropskými státy a byznysem, aby je odradily od výstavby plynovodu.


Není zde článek celý?