NATO může odmítnout stíhačky F-35

Německo úředně požádalo USA, aby zvážily možnost certifikace svého letounu Eurofighter na použití taktických jaderných zbraní v rámci NATO. Tento krok může znamenat, že Berlín nechce kupovat americký letoun F-35 Joint Strike Fighter, píše Task & Purpose.

Německé ministerstvo obrany má za to, že nemá smysl používat na dopravu taktických jaderných zbraní americké stíhačky, které přijdou MO na velkou částku. Washington nabídl Německu nákup F-35 verze A, ale v Evropě mají vlastní dobré stroje, Eurofighter Typhoon a Tornado, které mohou po modernizaci sloužit dalších 8-10 let.

V Německu neskrývají, že tato letadla mohou být použita v rámci NATO k letům na ruské území, avšak vojáky znepokojují tajné kapacity protivzdušné obrany, kterou nedokáže překonat žádná existující stíhačka.

Američtí odborníci se již vyslovili proti evropským stíhačkám. Vědci z Amerického podnikatelského ústavu mají za to, že vyzbrojení stíhačkami Eurofighter Typhoon a odmítnutí F-35 je hloupý nápad, který se dá srovnat s „použitím nože v přestřelce“.


Není zde článek celý?