Nechutné konspirační teorie okolo záchrany dítěte ve Francii

V pondělí se na sociální sítích objevilo video ze záchrany dítěte v Paříži. Zachycuje Mamouda Gassama z Mali, který když viděl, že je v ohrožení život dítěte, neváhal vylézt po balkonových konstrukcích několik pater a zachránil dítě. Video zachytil Habib Bibou a má přes 16 milionů zhlédnutí a jen na Facebooku přes 323 tisíc sdílení.

Quel courage .. bravo à ce jeune homme pour cet acte héroïque 👏🏼

Zveřejnil(a) Habib Bibou dne 26. květen 2018

I o tomto obdivuhodném činu se objevilo mnoho konspiračních teorií. V Čechách je sdílel například zastupitel Ústeckého kraje za SPD Dominik Hanko. Velmi sdílené je video Bernarda Delacropta, který zachytil z jiného úhlu jen konec záchranné operace. Web Eurozprávy také publikoval článek o spekulacích, bez jakýchkoliv konkrétních důkazů, že šlo „o divadlo“.

une video d’un autre angle pour éclairer les sceptiques, vérifiée La synthèse : https://twitter.com/verifie/status/1001769202938675200

Zveřejnil(a) Bernard Delacropte dne 28. květen 2018

Hanko, Eurozprávy i Bernard Delacropte se odvolávají na fotografii či video z konce záchranné akce, kdy je zřejmé, že muži stojícímu za přepážkou by se i tak podařilo dítě zachránit. Jak je z originálního videa vidět, dítě se za pomoci muže za přepážkou pomalu posouvá směrem k přepážce. Muži na balkoně se také povedlo po nějaké době dítě chytit a držet ho do doby, než se na správnou stranu balkonu vyšplhal Mamoudou Gassama.

Celá pointa příběhu však není o tom, jak by záchrana dopadla „kdyby…“, ale v tom, že Mamoudou Gassama riskoval svůj život, aby zachránil život malého dítěte. To se ovšem evidentně nelíbí odpůrcům multikulturalismu, kteří vidí v přistěhovalcích a uprchlících jen negativa.

Text byl publikován na serveru Manipulátoři.cz

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?