Netrvalo to dlouho. Šéf protimafiánského útvaru Mazánek odchází do civilu

Pouhý jeden den uběhl od jmenování druhé vlády Andreje Babiše a končí jeden z nejvýše postavených policistů. Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michal Mazánek odchází na konci července do civilu. Uvedla to Česká televize.

Michal Mazánek vedl policejní útvar od poloviny roku 2016, kdy vznikl sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru policie. Vláda Bohuslava Sobotky tehdy zažila jednu z největších rozepří mezi ČSSD a ANO. Policejní reorganizaci ostře kritizoval ministr financí Andrej Babiš. Od policie kvůli ní odešel Babišovi blízký policista Robert Šlachta, který předtím osm let vedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Podle České televize se Mazánek na odchodu dohodl s vedením policejního prezidia. U policie pracoval od roku 1985.

Mazánek není jediným vysoce postaveným policistou, který v poslední době odchází z bezpečnostních složek. Na vlastní žádost končí ve funkci ředitele pražské policie Miloš Trojánek, který se v minulosti zastal vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila. První Babišova vláda odvolala z funkce ředitele civilní rozvědky ÚZSI Jiřího Šaška. Po tlaku premiéra Babiše také odešel z pozice ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín. A policejní prezident Tomáš Tuhý zřejmě odejde na post velvyslance v Bratislavě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?