Nízký dluh a vysoké rezervy: ekonomická strategie Ruska se vyplácí

Navzdory několikaletým sankcím ze strany USA a EU ruská ekonomika opět roste díky chytrému způsobu: půjčovat méně a šetřit více, píše RT.

Státní dluh Ruska je velice nízký ve srovnání s vyspělými zeměmi, jako jsou USA nebo Spojené království. Zahraniční dluh Ruska činí nyní 525 miliard dolarů, ve srovnání se 7,5 biliony dolarů ve Velké Británii, 5 biliony dolarů ve Francii, 4,8 biliony dolarů v Německu a 21 bilióny dolarů ve Spojených státech.

Rusku se podařilo nejen udržet zahraniční dluh pod kontrolou, ale v loňském roce také vyplatit zbytek dluhu, který zůstal ještě ze Sovětského svazu. To se týká Ruska a 14 nezávislých zemí, které vytvářely dohromady SSSR.

„Rozvojové trhy se ocitly ve špatném stavu s vyčerpanými penězi a vysokým dluhem v dolaru, který negativně ovlivňuje národní ekonomiky. V Rusku toto riziko skoro neexistuje,“ řekl RT měnový stratég společnosti TeleTrade, Aleksandr Jegorov.

Zároveň Rusko postupně zvýšilo své devizové rezervy na 450 miliard dolarů, což je dost na pokrytí zahraničního dluhu země.

V letošním roce očekává Rusko také přebytek rozpočtu ve výši 16 miliard dolarů. Bude to poprvé za sedm let.

Nízký ruský dluh byl potvrzen vedoucí Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou v květnu na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě (SPIEF).

„Rusko zavedlo obdivuhodný makroekonomický rámec, úsporu na ‚deštivý den‘, ponechání plavného směnného kurzu, zavedení cílené inflace a posilování bankovního systému. V důsledku toho bylo schopno vydržet těžké časy a dnes nemá prakticky žádný fiskální deficit, ale solidní zůstatek na běžném účtu a velmi nízký dluh.“ řekla.


Není zde článek celý?