Noční můra USA: Experti rozpoznali v čínském dronu stíhačku šesté generace

Nejnovější čínský bezpilotní letoun Dark Sword může ve skutečnosti být prvním bojovým letounem šesté generace, napsal web MilitaryWatchMagazine.

Podle autorů článku letoun bude již brzy zařazen do výzbroje. Podle odborníků Dark Sword se může využívat jako bezpilotní letoun, ale i jako pilotovaný stroj.

„Bezpilotní stíhačka je sice zranitelná vůči radioelektronickému boji, má však řadu výhod včetně velkých manévrovacích schopností, které by byly pro piloty smrtelné,“ upozorňují autoři článku. Stroj bude moci létat rychlostí několikrát převyšující rychlost zvuku.

Stroj bude plnit úkoly pro podporu těžšího letectva, jako například letouny J-20. Kromě toho Dark Sword bude možné využívat i pro průzkum, boj s válečnými loděmi a provádění útoků na velkou vzdálenost. Jak uvádějí autoři, o tomto letounu se mluví jako o „noční můře Spojených států“.

Podle expertů zatím není jasné, jaké přesně parametry mají mít letouny šesté generace. Nejspíše budou vyzbrojeny laserovými zbraněmi a laserovými systémy protiraketové obrany. Měly by mít i nové motory, které jim umožní letět velmi vysokou rychlostí a zajistit dlouhý dolet.


Není zde článek celý?