OBSE je v rozpacích kvůli jednání Ukrajiny

SBU dosud Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nepředložila vysvětlení ohledně inscenace vraždy novináře Arkadije Babčenka, prohlásil zástupce OBSE pro svobodu masmédií Harlem Désir.

Řekl, že rozhovor mezi představiteli SBU a OBSE neproběhl, a podotkl, že organizace nemůže objektivně zhodnotit tuto situaci, protože nedostala vysvětlení od ukrajinských právních orgánů.

„Nemáme žádná vysvětlení. Proto nemohu tuto záležitost komentovat. Řekl jsem, že potřebujeme informace. Ty ale nemáme,“ zdůraznil Désir.

Poté, co vyšlo najevo, že Babčenkova vražda byla inscenací, vyjádřil Harlem Désir politování nad tím, že na Ukrajině dezinformují občany.

Ukrajinská masmédia a později také úřady asi před měsícem sdělily, že ruský občan Babčenko byl údajně zastřelen na schodech svého domu. Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman obvinil Moskvu z účasti na této vraždě. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že v Kremlu považují tato obvinění za vrchol cynismu a rusofobské žvanění.

Příští den se ale Babčenko objevil na tiskové konferenci SBU. Hlava tohoto úřadu Vasyl Hryščak prohlásil, že informace o Babčenkově „vraždě“ byla součástí speciální operace, která měla odvrátit atentát na novináře.


Není zde článek celý?