Okamura všechno rozloží, soudí Veleba. A co Zeman?

Senátor na odchodu a bývalý předseda SPO – Zemanovci Jan Veleba vyjádřil své mínění o Tomio Okamurovi a je to poměrně dost málo lichotivé, diplomaticky řečeno. Teď už ho tedy na základě své zkušenosti prokoukl. Problém je trochu v tom, že v podstatě totéž, co říká o Okamurovi, by sedělo přesně na Miloše Zemana.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz odpovídá na to, zda by okamurovci mohli zasednout ve vládě a zdá se mu to dost nemožné: „Nevěřím, že by Andrej Babiš byl ochoten na tuto hru přistoupit. S Okamurou vedle sebe by vydrželi tak maximálně tři dny. Z vlastní zkušenosti vím, že Okamura je neuchopitelný a nečestný člověk, s ním se na něčem domluvit dost dobře nelze.“ A o kus dál pokračuje: „Jeho si nikdo, kdo ho pozná, do vlády vzít nemůže. On by každou vládu okamžitě rozložil, protože všechno stahuje na sebe a nedrží slovo.“

Schopnost rozkládat je ovšem vlastní především Zemanovi. Pilně pracuje na rozložení sociální demokracie, rozložení veřejnosti a jako vedlejší činnost na rozložení sama sebe. Rozložil naše vztahy se spojenci i USA. V tom všem je velice úspěšný. Také to, že „všechno stahuje na sebe“ by odpovídalo i na Zemana. Jak je to s držením slova nevíme, protože netušíme, jaká slova komu dal.

Občas se Zeman odvolává na svá minulá prohlášení a tvrdí pak, že musí slovo držet. To je samozřejmě dobrá taktika. Vyhlásí třeba, že Babiše jmenuje a pak ho tedy jmenovat i musí, byť by Babiš lepil podporu pro vládu s vesmírnými lidmi. Jinak je ale momentální hlava státu ohledně názorů dost pružná. Pokud jde o vztahy a city, tak by mohl takový Zemanem odvržený Miroslav Šlouf vyprávět, ale už nebude.

Zeman se od Tomia Okamury jistě liší tím, že je o dost chytřejší. Jinak je ale spojuje to, že konečným cílem jejich úsilí je především vlastní mocichtivé ego. Třeba na to Veleba, politický veterán, co prošel KSČ, stranami Důchodci za životní jistoty a Strana venkova – spojené občanské síly, nakonec přijde. Už to ale bude celkem jedno.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?