Ovčáček v akci: Kdo chce komunikovat s Ruskem, je hned velezrádce, KSČM je standardní strana

Státní úředník Jiří Ovčáček poskytl 22. června rozhovor Literárním novinám. V zásadě jsou jeho myšlenky přesně tam, kam patří, ovšem musíme uznat, že vzhledem k dotazům působí ve svých odpovědích ještě jako umírněný intelektuál. Otázky kladl kdosi, kdo se jmenuje Vladimír Franta. Už jejich formulace budí dojem, že vznikly jako kolektivní dílo ve spolupráci ruské ambasády a KSČM.

Pokud se zaměříme jen na to, co říká Ovčáček o Rusku, stojí to ovšem za to. Třeba: „Rusko je naším spojencem v boji proti mezinárodnímu terorismu. Česká pseudodebata o Rusku je příliš ideologizovaná. Pokládám to za důsledek oněch 40 let komunismu, který ovládal tuto zemi. Zvykli jsme si vše zjednodušovat. Díky tomu pověstná ‚pražská kavárna‘ převzala komunistické vidění světa a jen si nahradila USA Sovětským svazem, respektive Ruskem.“

Že Rusko bojuje s terorismem tak, že bombarduje civilní obyvatelstvo, jak jsme to viděli v Čečensku a dnes v Sýrii, již Občáček nezmiňuje.

Pak dochází na odhalení škůdců: „Všichni, kdo si u nás přejí komunikaci s Ruskem, ihned získávají nálepky velezrádců, dezinformátorů či šiřitelů ‚fake news‘. To je právě ona ideologizace debaty, která je velmi nebezpečná.“

Nic o tom, že v Sankt Petěrburgu mají celou trollfabriku na výrobu dezinformací, nic o webu Sputnik, žádná zmínka o proruském Aeronetu s neznámými majiteli.

Když je tázán na to, zda je Rusko součást konfliktu na Ukrajině, rázně odpovídá: „Rusko není součástí tohoto konfliktu. Proto se také celá situace řeší v jiném formátu, na jiné bázi.“

Kdepak. Rusko anektovalo Krym, posílá vojáky a nejnovější zbraně na východ Ukrajiny, sestřelilo nad Ukrajinou civilní letadlo, všechno bezpečně doloženo, ale jinak není součástí „konfliktu“. Pravda, on to taky není žádný „konflikt“, ona je to nevyhlášená válka Ruska Ukrajině.

A ještě perla nakonec: „Pokud se ptáte na podporu nové vládě ze strany KSČM. Ta je standardní politickou stranou, je to parlamentní legitimní strana. Neusiluje o obnovení článku o vedoucí úloze tentokrát KSČM. Dnes každý s jiným názorem je označován za proruského zrádce naší skutečnosti. Je to mnohem nebezpečnější než podpora KSČM nové vládě.“

Tak dobře. Kdo ukazuje na činnost ruských agentů, je podle Ovčáčka nebezpečnější než komunisté. Bude asi potřeba nějak si došlápnout na BIS, protože loni v říjnu psala ve své zprávě, že v Česku vzrostla role a intenzita aktivit ruských tajných služeb, které získávaly citlivé informace z politické oblasti, že Česko bylo zasaženo operacemi, které byly součástí kampaně proti cílům, jako jsou Ukrajina, EU či NATO. Ruské tajné služby mají v zemi dlouhodobě kvalitní síť kontaktů, které dále rozvíjejí. V roce 2015 se BIS v souvislosti s ruskými tajnými službami zmiňovala o tom, že vedly informační válku související s ukrajinskou a syrskou krizí a vyvíjely úsilí dostat se k dotacím prostřednictvím nastrčených osob. Rusko se snažilo oslabit informační potenciál země utajenou infiltrací do českých médií a internetu nebo masivní produkcí propagandy a dezinformací.

Více se pídit, pane Ovčáčku. Pan prezident tu zprávu nečetl? Nebo mu ministr Lavrov zase něco napovídal a ten dobromyslný muž, momentálně hlava státu, tomu zase uvěřil?

Není zde článek celý?