Pentagon odhaduje cenu stažení vojsk z území SRN

Pentagon rozebírá cenu a možné následky rozsáhlého stažení nebo přemístění amerických vojsk dislokovaných v Německu na pozadí rostoucího napětí mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou, píše list The Washington Post s odvoláním na čtyři zdroje.

Podle informací listu o to Trump dříve vyjádřil zájem na schůzce se svými poradci. Zdroje listu prohlásili, že Trumpa překvapily rozměry kontingentu a postěžoval si, že se jiné země málo podílejí na společné bezpečnosti a vynakládají na obranu nedostatečné prostředky.

Zdroje přitom zdůraznily, že v daném okamžiku v Pentagonu jenom zkoumají různé varianty.

Tyto informace znepokojily evropské činovníky, kteří, jak tvrdí WP, se snaží pochopit, jestli Trump skutečně hodlá realizovat svou myšlenku, anebo je to taková taktika před summitem NATO v Bruselu.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady USA prohlásil, že americká administrativa neuložila Pentagonu speciální rozbor následků stažení vojsk z Německa. Podle jeho slov je podobné počínání normou.

Mluvčí vojenského rezortu Eric Pahon vyvrátil úplné nebo částečné stažení amerických vojsk z Německa a prohlásil, že se v jeho rezortu provádějí podobné výzkumy pravidelně.


Není zde článek celý?