Podivný průzkum přidal ČSSD 6 procent. Komu se to hodí?

Předseda ČSSD Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola | FOTO: ČSSD

Aktuální průzkum volebních preferencí CVVM všechny překvapil. Sociální demokracie totiž náhle získala o více než 6 procent víc, než jí přisuzovaly průzkumy jiné. A jako by náhodou se tak stalo právě v době probíhajícího referenda o tom, zda by strana měla vstoupit do vlády Andreje Babiše.

Je to taková zajímavá náhoda. Na začátku května ukázala Česká televize volební preference podle společnosti Kantar TNS Aisa. ČSSD v něm spadla na 6,5 procenta – a je to logické. Strana je rozhádaná, chystá se vstoupit do kabinetu s hnutím ANO, které ji v předchozím volebním období téměř zničilo a dojednala tak směšnou koaliční smlouvu, až z toho zůstává rozum stát.

Za poslední čtyři týdny se ale nestalo nic nového. Předseda Jan Hamáček přemlouvá své členy, aby odhlasovali ustavení vlády s trestně stíhaným agentem StB Andrejem Babišem. Jiří Zimola přizvukuje, ač se chvíli zdálo, že oba pochopili, že dohodnout se s Babišem je nemožné.

Strana nic neprosadila, nedělá žádnou kampaň, její kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche se stabilně snaží vlichotit prezidentu Miloši Zemanovi. Tohle opravdu někomu přidává preference?

Každopádně CVVM tvrdí, že ČSSD by skončila na druhém místě se ziskem 13 procent, stejně jako ODS, která ale už řadu měsíců stabilně roste. Zajímavá změna trendu.

Jedno je ale jisté. Zvyšující se počet hlasů je podporou pro ty, kdo prosazují příští účast ve vládě. Ale jak se říká – nevěřmě průzkumům, které jsme si sami nezfalšovali.

Není zde článek celý?