Polsko za zpřísnění pravidel vjezdu pro Ukrajince zaplatí úrodou

Až polovina úrody jahod v Polsku může přijít vniveč kvůli nedostatku ukrajinských pracovních migrantů. Informuje o tom Polské rádio.

Podle prezidenta Národní asociace pěstitelů ovoce a zeleniny Andrzeje Gajowniczeka může na poli zůstat asi 40 % zralých jahod. Pěstitelé informují i o problémech se sklizní višní a malin.

Gajowniczek vysvětlil, že podnikatelé trpí nedostatkem pracovníků z Ukrajiny, pro které byla nedávno zpřísněna pravidla vjezdu do Polska.

„Pracovníci z Ukrajiny velmi dlouho čekají na vízum, ale ani na základě biometrických pasů je do Polska nepouští, protože podle Celní správy mohou s těmito doklady přijíždět pouze turisté,“ uvedl.

Funkcionář jménem všech pěstitelů vyzval Celní správu, aby byla k ukrajinským pracovníkům loajálnější a vyjádřil naději, že státní orgány upraví pravidla.

Vztahy Ukrajiny a Polska se vyostřily letos v únoru poté, co polský senát přijal zákon o Institutu národní paměti, který stanovuje trestní odpovědnost za popírání účasti ukrajinských nacionalistů a členů ukrajinských organizací spolupracujících s Nacistickým Německem ve zločinech proti Polákům v období 1925 až 1950, včetně Volyňského masakru. Jedním z jeho organizátorů byl Stepan Bandera, který je na Ukrajině považován za národního hrdinu.


Není zde článek celý?