Porošenko vyloučil možnost kapitulace v Donbasu

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko slíbil, že udělá vše pro to, aby zamezil kapitulaci v Donbasu. Řekl to dětem při nástupu v rámci posledního zvonění, uvádí se na webu kanceláře ukrajinského prezidenta.

Porošenko zdůraznil, že „jako prezident a nejvyšší velitel bude dělat vše, aby na Ukrajině nastoupil mír“, a dodal, že mír neznamená „kapitulaci ruskému nepříteli a agresorovi“.

Upřesnil také, že kromě kapitulace existuje i druhý extrém, který Porošenko vylučuje ve vojenské operaci na jihovýchodě země.

„Odmítám dva extrémy na cestě k míru. Jakékoliv jiné návrhy jsou přijatelné. Extrém s myšlenkou dobrodružné vojenské ofenzívy, která připraví o život miliony ukrajinských hrdinů. A druhý nápad — kapitulace. Mír za ruských podmínek, kdy budeme muset darovat ukrajinskou zemi. Dokud jsem prezidentem, nedáme nikomu ani kousíček ukrajinské země,“ řekl Porošenko.

V dubnu 2014 ukrajinská vláda zahájila vojenskou operaci proti jednostranně vyhlášeným lidovým republikám Luhanské a Doněcké na jihovýchodě Ukrajiny. Rusko bylo obviněno ze zásahu do konfliktu v Donbasu, ale Moskva odmítá taková prohlášení a zdůrazňuje, že není stranou vnitřního ukrajinského konfliktu.


Není zde článek celý?