Předseda íránského parlamentu: Teherán nebude stále čekat na rozhodnutí Evropy o dohodě

Alí Larídžání, předseda Islámského poradního shromáždění, uvedl, že pokud má Evropa zachránit dohodu o společném komplexním akčním plánu z roku 2015 (JCPOA), musí oznámit rozhodnutí přímo a rychle.

V neděli na otevřeném zasedání Islámského poradního shromáždění — iránského parlamentu — předseda Alí Larídžání řekl, že Islámská republika čeká na evropské rozhodnutí o íránské jaderné dohodě. Poznamenal však také, že čas se krátí.

„Čas pro vyjednávání skončil. Pokud Evropa vidí, že je schopna zachovat jadernou dohodu, měla by svůj postoj prohlásit rychle a jasně,“ prohlásil Larídžání na zasedání parlamentu.

„Jinak bude Islámská republika dělat další kroky v jaderné oblasti, stejně jako v jiných záležitostech,“ varoval.

Larídžání také ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahu a obvinil ho ze snahy o přesvědčení zemí EU, aby dohodu odvolaly poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že Washington vystoupí ze smlouvy.

„Dalším problémem je toulání se odporného premiéra sionistického režimu po celé Evropě, který se snaží, aby Evropa následovala Ameriku a vystoupila z jaderné dohody,“ prohlásil Larídžání.


Není zde článek celý?