Prezidenti střední a východní Evropy se sešli v Polsku. Jen Zeman nepřijel. To je asi dobře

Bezpečnostní politiku řeší devět prezidentů na summitu ve Varšavě. Tedy vlastně ne devět, ale osm. Miloš Zeman, jako jediný prezident, nepřijel. Poslal za sebe náhradníka, předsedu sněmovny Radka Vondráčka, ačkoliv druhým nejvyšším představitelem státu je předseda senátu Milan Štěch. Jenže toho Zeman nemá rád. Vadí mu, že ho Štěch kritizuje a že se staví proti zapojení ČSSD do vlády, za což Zeman bojuje.

Na seznamu účastníků summitu tak jsou prezidenti Polska, Rumunska, Bulharska, Maďarska, Slovenska, Estonska, Lotyšska a Litvy, jen z České republiky sestavu doplňuje nižší ústavní činitel Vondráček.

Je dost pravděpodobné, že by se Zemanovi na summitu ve Varšavě příliš nelíbilo. Jistě zazní kritika Ruska, což Zeman nemá rád. Minimálně Polsko a pobaltské státy vidí v Rusku velké ohrožení. To by jim Zeman rozmlouval a pravděpodobně by se je snažil kritizovat nebo zesměšnit. Zemanova neúčast na této akci je nešťastná, ovšem vezmeme-li v úvahu, jakou ostudu by tam mohl prezident České republiky napáchat, je asi dobře, že zůstal v Praze. Tak daleko to dopracoval.

Není zde článek celý?