Přípravy na válku?: Švédsko poprvé za 40 let mobilizovalo všechny své záložáky

Poprvé od počátku studené války, Švédsko povolalo veškeré domácí gardy – 22 000 záložáků – na cvičení. Cvičení mají podpořit „obranné a operační schopnosti“ země.

Švédsko mobilizovalo všech 40 praporů domácí gardy v bezprecedentním cvičení, které se nekonalo od roku 1975.

„Naším posláním je posílit švédskou vojenskou obranu a zlepšit naše operační schopnosti,“ uvedl ve svém prohlášení švédský nejvyšší velitel Micael Byden. „Testujeme mobilizační řetězec u poloviny naší organizace, což jsme neudělali od roku 1975.“

© Bezav Mahmod / Försvarsmakten

Hlavním úkolem domácí gardy je plnit druhotné vojenské role, jako je hlídka a střežení důležitých infrastrukturních objektů, zatímco stálá armáda útočí na fronty nepřítele. Domácí vojáci byli viděni v ulicích po celé zemi během svátku a střežili životně důležité objekty.

© Hampus Hagstedt / Försvarsmakten

Zatímco účast na cvičeních byla dobrovolná, armáda vyjádřila naději, že alespoň polovina záložníků bude reagovat na výzvu. Nominální síly domácí gardy je 22 000 lidí. Velitel sil, generálmajor Roland Ekenberg řekl, že cítí velkou „úctu k lidem, kteří se dobrovolně rozhodli zúčastnit se tohoto cvičení.“

Lasse Jansson / Försvarsmakten

Kromě domácí gardy, v květnu byla oprášena další památka z doby studené války, kdy země vydala revizi brožury nazvané „Pokud přijde krize nebo válka“. Vydání brožury v roce 2018 obsahuje rady o tom, jak se schovat, jaké potraviny skladovat, jako si uchovat rezervy vody a co je nejdůležitější, jak rozlišit propagandu od důvěryhodných informací. Brožura je určená k tomu, aby připravila populaci na všechny druhy krizí, od teroristických útoků až po celosvětovou válku. Bylo to poprvé od roku 1991, kdy švédské úřady distribuovaly takovou brožuru svým občanům.

V září minulého roku, Švédsko uspořádalo masivní válečné hry Aurora 17, za účasti zahraničních vojáků, převážně ze zemí NATO. Švédsko není členem NATO a považuje se za „neutrální“ zemi. Cvičení byly největším vojenským cvičením na švédské půdě za více než 20 let.

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Försvarsmakten)

Není zde článek celý?