Putin je v Rakousku a nalezne tam spřátelené duše. Zvláště některé

Jet do Rakouska je pro Vladimira Putina zřejmě mnohem příjemnější, než kdyby cestoval do jiné země Evropské unie. Nastavuje také svou přívětivější tvář. Putin v rozhovoru vyslaném v pondělí řekl, že nechce rozdělit Evropskou unii, když se chystá navštívit právě Rakousko při první takové cestě do západoevropské země po svém opětném zvolení do funkce. „Nepokoušíme se o to, abychom rozdělili cokoliv nebo kohokoliv v EU,“ řekl Putin televiznímu vysílání ORF.

Proč by vlastně měl? Protože v Rakousku má duše, které jsou mu přátelsky nakloněny a to na straně pravicových populistů a ti mají na ledacos jiné názory, než jsou ty v Unii převládající.

„Máme mnohem větší zájem o to, aby EU byla jednotná a prosperující, protože je naším nejdůležitějším obchodním a ekonomickým partnerem,“ tvrdí Putin.

Na Rakousko může shlížet s jistou laskavostí, protože rakouská koaliční vláda konzervativců a proputinovské krajní pravice patřila k evropské menšině, která nevyhostila žádné ruské diplomaty v souvislosti s kauzou Skripal. Rakousko vzdor členství v EU poukazuje na historii své neutrality a relativně vřelé vztahy s Ruskem.

Vicekancléř a vůdce rakouských Svobodných Heinz-Christian Strache vyzývá k ukončení ruských sankcí: „Přehodnocení v EU by bylo žádoucí, protože sankce poškodily především rakouské hospodářství a před tím jsem vždy varoval.“ Je nejvyšší čas ukončit tyto „bolestivé sankce a normalizovat politické a ekonomické vztahy s Ruskem“. Strache také potvrdil, že se osobně setká s prezidentem Putinem.

Putin, který necestoval do žádné západoevropské země od loňského července, kdy byl ve Finsku, se setká v Rakousku s vládními a ekonomickými lídry. Putinova návštěva Vídně se koná při příležitosti 50. výročí podpisu první dohody o dodávkách zemního plynu mezi tehdejším Sovětským svazem a Rakouskem.

Na všechno ale padá stín již zmíněných sankcí, které EU uvalila na Rusko kvůli podpoře proruských separatistů na východní Ukrajině a anexi Krymu. Pochybnosti vzbuzuje ruská přítomnosti v Sýrii a podpora režimu diktátora Asada, který je podezřelý z masakrů civilistů. Aféra kolem otrávení agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii také důvěryhodnost Moskvy moc neposiluje. V seznamu problémů by se mohlo pokračovat a čerstvé pobouření vzbuzuje zpráva vyšetřovatelů, kteří ze sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou viní ruské vojáky.

Rakousko, které v červenci převezme rotující předsednictví Evropské unie, uvedlo, že chce fungovat jako most mezi Východem a Západem. Takových mostů a resetů a vciťování se už bylo. Bylo by zajímavé zjistit, jestli to někdy k něčemu dobrému bylo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?