Řecký ministr obvinil Facebook z podpory nacismu

Ministr spravedlnosti Řecka Stavros Kontonis obvinil Facebook z podpory nacismu kvůli smazané zprávě, řekli na ministerstvu.

Facebook 2. června smazal článek a zablokoval na 24 hodin stránku novináře Nikose Bojopulose, který napsal o masakru ve vesnici Kandanos na Krétě za německé okupace. Připomněl, že v červnu 1941 zastřelili fašisté 180 obyvatel vesnice za odpor proti okupantům, a jejich domy spálili. Kandanos vyhlásili za mrtvou zónu a zakázali vesnici rekonstruovat. Novinář prohlásil, že v současné době myšlenky národního socialismu obnovuje ultrapravicová strana Zlatý úsvit.

Na zasedání Rady ministrů EU pro otázky spravedlnosti a vnitra v Lucemburku Kontonis prohlásil, že zavedení cenzury na Facebooku je nepřijatelné. Podle jeho slov je cílem podobného opatření utlumit historickou památku na agresi nacistů v Kandanosu a skrýt neonacistickou ideologii členů Zlatého úsvitu.

Předseda Rady ministrů, evropský komisař Julian King označil tuto událost za vážný incident, který komise neodkladně vyšetří. Ministři spravedlnosti jiných členských států EU tuto pozici podpořili.


Není zde článek celý?