Ruské MZV okomentovalo návrh USA ohledně mírové mise na Donbasu

Návrhy ohledně mírové mise na Donbasu úplně zničí minské dohody, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ministr poznamenal, že na setkání Normanské čtyřky v Berlíně se diskutovalo o problémech možné mise OSN na Donbasu.

„Ruská pozice je velmi jasná, existuje návrh, který byl vytvořen v září loňského roku Radou bezpečnosti OSN… Vysvětlili jsme, že návrhy, které byly předloženy ukrajinskými protějšky a zástupci USA, mírovou misi změní v jakési vojensko-politické velitelství, které bude působit na celém území samozvaných republik (Doněcké a Luhanské) a samo bude rozhodovat, koho volit a jak volit. Tento návrh však zcela zničí minské dohody a zdá se mi, že Francouzi a Němci naši logiku chápou,“ řekl Lavrov novinářům.

Zároveň podle Lavrova „ukrajinští kolegové stále trvají na tom, že tento přístup, který je naprosto v rozporu s komplexem minských opatření, jim vyhovuje“.

„Znovu jsme jim řekli, že máme na stole návrh usnesení, který se týká podpory činnosti ze strany Organizace spojených národů, které podniká OBSE v rámci rozvoje a v souladu s minskými dohodami. Pokud mají kolegové nějaké připomínky k tomuto návrhu usnesení, žádáme je, aby nám je předložili v nějaké právní formě. Zatím jsme nedostali jediný návrh toho, jak změnit náš návrh usnesení. Naši američtí kolegové navrhují nějaké abstraktní myšlenky, které neleží na papíře,“ dodal ministr.


Není zde článek celý?