Soud pozastavil plnění rozhodnutí ve sporu Gazpromu a Naftogazu

Gazpromu dosáhl pozastavení rozhodnutí stockholmské arbitráže ve sporu o tranzit plynu přes území Ukrajiny. O tom se hovoří v tiskové zprávě Gazpromu.

Ukrajinská společnost tak přišla o legální podklady pro ovládnutí aktiv Gazpromu za hranicemi.

„Tuto skutečnost použije Gazprom k tomu, aby se odvolal proti jednání soudních vykonavatelů ve Švýcarsku a Nizozemí,“ praví se v prohlášení společnosti.

Na začátku března vyhověla stockholmská arbitráž požadavkům Naftogazu vůči Gazpromu ve věci žaloby o 4,673 miliardy dolarů za tranzit plynu.

Stockholmská arbitráž přijala v prosinci a únoru usnesení o sporech Gazpromu a Naftogazu ohledně smluv na dodávku a tranzitní dopravu plynu a zavázala ruskou společnost k vyplacení ukrajinské straně 2,56 miliardy dolarů. Gazprom se v březnu proti tomuto usnesení odvolal a v květnu požádal o naprosté zrušení „tranzitního“ usnesení. Ukrajina zase 30. května oznámila zahájení nuceného vymáhání prostředků a sdělila, že soud podpořil její žádost o zabavení ve Švýcarsku akcií Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG, 5. června informovala o analogickém soudním usnesení ohledně aktiv Gazpromu v Nizozemí.


Není zde článek celý?