Strašné tajemství: proč v Africe masově umírají starobylé baobaby

Devět z třinácti starobylých baobabů Afriky záhadně zahynulo. Další stromy se nacházejí v kritickém stavu. Příčina zániku není známá, prohlásili ekologové. Napsal o tom časopis Nature Plants.

Baobaby se považují za jednu z nejdéle žijících rostlin planety. Podle odborníků, největší stromy, které měly průměr asi 5 metrů, žily přibližně 2000 let.

„Předpokládáme, že tato epidemie je spojená s tím, že baobaby nejsou tak odolné proti suchu, jak jsme si předtím mysleli. Ale na druhé straně tento problém by měl zasáhnout i další stromy a ne jenom nejstarší a největší baobaby,“ okomentovala vědkyně Sarah Venterová.

Záhadné umírání baobabů objevili náhodně. Vědci se snažili odhalit tajemství dlouhého života těchto stromů a zkoumali regiony, kde rostly. V průběhu výzkumu vyšlo najevo, že během 12 let zkoumání stromů 9 z 13 nejstarších (jejich věk činil 1300 — 2000 let) a 5 z 6 největších baobabů zahynulo. Důvod zániku zatím není znám.

Místní obyvatelé pokládají baobaby za svaté rostliny, proto je podle vědců nemohli poškodit. I když přesná příčina umírání ještě není známá, ekologové se domnívají, že zapříčinit jejich zánik mohly klimatické změny a zesílené sucho v Africe.


Není zde článek celý?