Trump už je snad nebezpečnější než Putin. Macronovi doporučoval vystoupení Francie z EU

Vypadá to jako scéna z nějakého seriálu politické satiry, ale stalo se to. Během soukromého setkání v Bílém domě koncem dubna když francouzský a americký prezident projednávali obchodní záležitosti, se Trump najednou zeptal: „Proč nezvystoupíte z EU?“ A řekl, že pokud by Francie z Unie vystoupila, nabídl by Trump dvoustrannou obchodní smlouvu s lepšími podmínkami, než má Unie se Spojenými státy jako celek. Tvrdí to dva úředníci Evropské unie a Bílý dům jejich sdělení nezpochybnil, ale odmítl se k němu vyjádřit. O události referuje deník The Washington Post.

List to komentuje tak, že když se nechá stranou základní nepochopení Macronových názorů a názorů lidí, kteří ho zvolili, tak se jedná o neuvěřitelný čin amerického prezidenta, který vybízí k rozpadu spojenecké organizace, což je proti duchu americké politiky od druhé světové války.

Trump veřejně mluvil s despektem o EU i NATO již od své kampaně, ale „tempo a zlověstnost jeho útoků se zvýšily“. Právě tento týden Trump při shromáždění v Severní Dakotě řekl, že „Evropská unie byla samozřejmě připravena využít Spojených států k útoku na naše prasátko,“ přičemž prasátkem myslel známou pokladničku na peníze. Poté si stěžoval na obchodní schodek ve výši 150 miliard dolarů vůči EU.

Trump se také nedávno nechal slyšet, že „NATO je stejně špatné jako NAFTA,“ tedy seskupení, které nenávidí. Navrhl švédskému premiérovi, že Amerika opustí NATO a začal také s veřejnými útoky na německou kancléřku Angelu Merkelovou v okamžiku, který je pro ni kritický. Je to prostě už trend, který vede k nevyhnutelnému závěru: Trump nevěří v trvalé závazky USA vůči Evropské unii a NATO.

Trumpovi stoupenci podobné výroky žehlí tak, že prezident jen vypouští pokusné balónky, popřípadě že nic nebude tak horké, protože je tu ještě celá administrativa, která ho bude mírnit. Vzhledem k takovým náložím to ale nijak zvlášť uklidňující není. Evropa bude muset řešit, co udělá s tím, že Ameriku už nemá po boku a výsledek nebude pro USA žádným ziskem.

V podstatě vypadá Trumpova politika vůči spojencům jako splněný sen Vladimira Putina. Rozklad, nedůvěra, nejistota, co víc si přát?

Není zde článek celý?