USA předpověděly radostnou budoucnost ruské Rukavici

Ruský cvičný a bojový letoun Jak-130 (Rukavice podle klasifikace NATO) a na jeho základě vyvinutý italský M-246 Master čeká radostná budoucnost, soudí The National Interest.

Americký časopis předpovídá komerční úspěch těchto letounů na mezinárodním trhu. Mj. letadla Jak-130 v současné době vlastní Rusko, Bělorusko, Alžírsko, Bangladéš a Myanmar, možná i Sýrie. Ještě větší úspěch má M-346 Master, který mají ve výzbroji Itálie, Izrael, Singapur, Polsko a Turkmenistán.

Časopis podotýká, že italský holding Leonardo vyvíjí na základě M-346 Master letadlo T-100 Integrated Training Systém, které se účastní tendru Letectva USA předpokládajícího úplné nahrazení dvojmístných nadzvukových cvičných tryskových letounů T-38 Talon.

The National Interest podotýká, že Jak-130 nabízí výborný celkový výkon dostatečný pro přípravu letců čtvrté a páté generace, M-346 Master je ale lehčí a získal dokonalejší evropské motory.

Jak-130 vyvinutý hned po rozpadu Sovětského svazu je jedním z nejlepších současných cvičných a lehkých bojových letounů na mezinárodním zbrojním trhu, píše časopis.


Není zde článek celý?