USA slíbily Německu, že nezavedou sankce proti Severnímu proudu 2

Ministerstvo ekonomiky SRN sdělilo, že dostalo od USA předběžné záruky toho, že se sankce zatím nedotknou plynovodů s ruskou účastí.

„Právě tohle nám sdělily USA, že zatím neuplatní sankce proti plynovodům,“ prohlásila novinářům na pátečním brífinku ministerská mluvčí. Podle jejích slov „je to všechno, co máme.“

Projekt Severní proud 2 znamená stavbu dvou plynových linek o celkovém výkonu 55 miliard krychlových metrů ročně od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa.

Nové potrubí má být postaveno vedle fungujícího Severního proudu. Gazprom nejednou mluvil o nutnosti zachování tranzitní dopravy přes Ukrajinu po roce 2019, dokáže-li Kyjev ekonomickou účelnost smlouvy. Eventuální kapacity odhadl šéf Gazpromu Alexej Miller na 10-15 miliard kubíků ročně.

USA žádají, aby se evropské státy vzdaly účasti v projektu Severní proud 2, a pohrozily sankcemi těm, kdo to neudělají. Místo ruského plynu prosazují vlastní zkapalněný plyn a výstavbu svých terminálů v Evropě.

Náměstek ministra zahraničí RF Alexandr Gruško předtím prohlásil, že Rusko i nadále znepokojuje nezdravá situace v EU související s výstavbou plynovodu Severní proud 2 a že projektu stále házejí klacky pod nohy.


Není zde článek celý?