Ústavnost Zemanova způsobu vládnutí je třeba prověřit, shodli se signatáři výzvy

Celkem 5060 občanů připojilo svůj podpis pod výzvu „Ústavnost Zemanova způsobu vládnutí je třeba prověřit“, kterou inicioval Klub na obranu demokracie. Cílem výzvy bylo podpořit snahu senátorů STAN o ústavní žalobu na prezidenta. Společně se členy klubu a bývalými účastníky předlistopadové Demokratické iniciativy je pod výzvou podepsáno 5103 signatářů. Sběr podpisů byl v pondělí 25. června ukončen.

Výzvu podepsali mj. katolický kněz, teolog a filozof Tomáš Halík, politička a herečka Táňa Fischerová, výtvarník Milan Knížák, televizní hlasatelka, scénáristka a překladatelka Marta Skarlandtová, herec Marcel Vašinka, herečka Barbora Munzarová, šéfredaktor Fora 24 Pavel Šafr, šéfredaktorka Revolver revue Terezie Pokorná, komentátor a publicista Adam Drda, malíř, grafik a sochař Viktor Karlík, spisovatel a hudebník Jan Burian, režiséři Martin Vadas a Martin Velda, bývalý synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda Ekumenické rady církví v ČR Joel Ruml, herečka Daniela Bambasová, herečka Barbora Hrzánová, herečka Jana Plodková, herec Svatopluk Schuller, písničkář a textař Jakub Noha, profesor FF UK Martin Procházka, prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., bývalý rektor Jihočeské univerzity, hudební skladatel a dirigent Petr Kofroň, umělecký ředitel Opery ND a Státní opery.

„Sdílíme názor senátorů, že prezident ohrozil bezpečnostní zájmy státu a zkresloval informace. A podle nás nejde jen o »případ novičok«, nýbrž o to, jak se prezident snaží orientovat českou zahraniční politiku na východní autokratické režimy (Rusko, Čína) a jak postupuje při vytváření vlády. Jeho postup by podle nás měl být prověřen s ohledem na to, zda a nakolik se na něj vztahují formulace čl. 65 odst. 2 Ústavy ČR. Máme podezření, že se jeho aktivitami mění sama podstata politického a právního uspořádání naší země,“ píše se ve výzvě.

Klub na obranu demokracie o výzvě informoval představitele demokratických politických stran. Vstřícná odpověď přišla od poslanců Jany Černochové, Petra Gazdíka, Jana Farského a senátora Jiřího Šestáka.

Není zde článek celý?