V Ankaře uvedli, proč Turecko potřebuje S-400

Nákup ruských protiletadlových raketových komplexů S-400 minimalizuje vnější závislost Turecka, to je požadavek jeho národních zájmů, prohlásil ministr vnitra této země Süleyman Soylu.

„Nákup protiletadlových raketových komplexů S-400 je požadavkem národních zájmů Turecka, který nemá nic společného s politikou… Ruské systémy protivzdušné obrany minimalizují vnější závislost Turecka. To je pro naši zemi velmi důležité,“ cituje Soylua agentura Anadolu.

Ministr podotkl, že v daném okamžiku nemůže Turecko odvrátit raketový útok na své území, ruské protiletadlové raketové komplexy posílí turecké systémy a umožní odvrácení pravděpodobné hrozby ze zahraničí. Podle slov Soylua země, které odmítly dodávat Ankaře moderní systémy protivzdušné obrany, se snaží oslabit vojenský potenciál Turecka.

V prosinci 2017 podepsaly Turecko a Rusko úvěrovou dohodu o S-400. Ankara koupí dvě baterie těchto komplexů, které bude obsluhovat turecký personál. Strany se také domluvily na technologické spolupráci v oblasti rozvoje výroby S-400 v Turecku.

USA a představitelé NATO nejednou kritizovali Ankaru za tuto transakci.


Není zde článek celý?